Nemoc jako nevyjádřená emoce

Nemoc jako nevyjádřená emoce (dítě = matka = otec a jejich souvislosti)

Konečně jsem se dostala k sepsání tohoto článku a mám z toho velikou radost.

Vše v našem životě je často do očí bijící, avšak my to vidět nechceme nebo se jednoduše děláme, že nic nevidíme. :) Pojďme to společně změnit.

V článku popíšu jeden příběh, který možná sedí i na vás. Uvidíte sami a možná se necháte tímto článkem inspirovat a objevíte tak další souvislosti svého života.

Jak Vás učím na kurzech Tajemství pánevního dna I.:


Emoce není to, co si myslíme, že cítíme. EMOCE JE TO, CO CÍTÍME.

Je mostem mezi naší fyzickou a energetickou rovinou a tedy tím, co určuje, zda se cítíme energeticky nabytí a fyzicky zdatní nebo energeticky vybití a fyzicky vyčerpaní...


Je to srozumitelné, že? I tak často říkáme: "Myslím, že se cítím dobře." :) Dávejte na to tedy nyní pozor, přátelé. Pozorujte, co říkáte i to, jak se opravdu cítíte. Pozorujte emoce ve svém těle, ve svých svalech, ve své mimice atd...

Ale nyní k věci. 

Často se na některém z kineziologických odbloků objeví maminka s dítětem s ekzémem či jiným kožním projevem, nebo opakovanou angínou, zvětšenými mandlemi atd., která už si neví rady. Dítě je často plačtivé, nemocné, s krvácejícími ránami a všichni jsou z toho již vyčerpaní a nešťastní. Snaží se přijít na tu záhadu, proč to tak je a jak by se dala situace změnit a tak si vyhledají kineziologa. (Samozřejmě ještě před tím zkouší projevy potlačit všemožnými krémy, mastmi, léky - ale tím se neodstraní příčina - pouze projev.)

Především je dobré si uvědomit, že děti jsou na své rodiče vázaní ve svých projevech přibližně do 7 let věku. Tedy často je jejich nemoc odrazem emočního rozpoložení otce, matky, či páru. Nemoc u dítěte se tak často projeví například při rodičovských neshodách, kdy jeden z rodičů nedokáže vyjádřit své emoce, mluvit o svých pocitech, nebo své emoce projevuje křikem až v momentě, kdy přeteče pomyslný pohár trpělivosti daného člověka atd.

Najednou se tak u dítěte objeví nemoc nebo se zhorší její příznaky, protože děti nevnímají to, co jim říkáme, ale jsou orientovány právě na pocity. Tedy pokud cítí, že se něco děje s rodiči, odzrcadlí se to na jejich zdravotním stavu. (Samozřejmě pokud je chřipkové období a polovina dětí má v kolektivu chřipku, možná jste jenom chytli bacil..., důležité je věnovat pozornost opakujícím se infektům, dlouhotrvajícím nemocem, atd.)

Minule jsem například v rámci kineziologického odbloku řešila stav, kdy maminka nedokázala vyjádřit své emoce, vymezit si doma svůj prostor sama pro sebe a to se odzrcadlilo ekzémem u dítěte, které tuto maminčinu potlačenou emoci nedokázalo přijmout a tak se ji snažilo skrze tělo zpracovat - u dítěte se objevil ekzém - kůže tak doslova vytlačila potlačené emoce - problém zviditelnila a najednou bylo všem jasné, že se opravdu musí něco změnit, aby se dalo opět vše do pořádku.


Ať už tomu věříte nebo ne, naše tělo je moudré a každá buňka našeho těla udělá vše pro to, aby se uzdravila. Je tak naprogramována, je tak stvořena. Naše tělo má od přírody samo-léčící schopnost, potřebuje pouze čas, péči, lásku a důvěru v proces.


Pokud tedy máte nemocné děti, které jsou mladší 7 let nebo jste nemocní sami, zamyslete se nad svými emocemi a položte si třeba některou z následujících otázek:

Co v životě nedokážete projevit a proč?

Proč ostatním neřeknete, jak se opravdu cítíte?

Proč nezměníte to, co vám nevyhovuje? 

Co je za tím?

Strach?

Z čeho?

Co nejhoršího by se mohlo stát, kdybyste si například dovolili udělat si čas pouze sami pro sebe? Třeba na cvičení, nebo na relax, na procházku v přírodě, atd.?

Možná vás napadla spousta dalších otázek a odpovědí. Nechejte je přicházet a zapište si na ně odpovědi. Každá nemoc má svoji příčinu v rovině vašich emocí. Objevte ji a zpracujte skrze své tělo pohybem - třeba je vytančete nebo použijte některé z bioenergetických cvičení, která se učíme na kurzech a NEMOC NEBUDE MÍT MOC NAD VAŠÍM ŽIVOTEM.

Buďte pro sebe vždy na prvním místě.

Hezký a zdravý podzim, 

Vám přeje Alena, Vaše fyzioterapeutka