21 tipů, když musíš do práce v čase karantény

23.03.2020

21 typů Vaší fyzioterapeutky : Co dělat během koronaviru, když musíte chodit do práce?

1.) Berte to jako fakt.

Tím, že se přestanete zlobit na to, že to vyšlo právě na vás (zvlášť pokud pracujeme v pomáhající profesi - lékař, sestra, fyzioterapeut apod.), se vám výrazně uleví. Nejhorší na dané situaci je totiž její odmítání nebo nepřijetí. Takže? Berte to jako fakt. Prostě, někdo do práce musí. A pokud máte vaši práci rádi, zkuste se od toho stresu kolem odpoutat. Vím, že to není jednoduché, máte pocit, že jste v tom zůstali sami. Ale dáme to. Zase to dáme. Věřím nám.

2.) Buďte vděční - za všechno. Za každou maličkost. Projevujte si vzájemně svoji vděčnost a buďte k sobě laskaví. Neosočujte se navzájem, kdo to má - nemá - dovlekl. Je to fuk. Je to tu a je třeba chovat se zodpovědně a radovat se z každého uzdraveného člověka. Dáme to spolu. Buďte laskaví. Tak jak se nyní chováte k jiným, se třeba jednou budou oni chovat k vám. Jak chcete, aby se k vám chovali ostatní?

3.) Sepište si, co vám dělá radost a každý den si ji dopřejte. (Tip - malování, když se hezky upravíte, když se na vás někdo usměje, když se vy usmějete, když zpíváte, hrajete na klavír, bubny, housle nebo kytaru, flétnu apod., když se učíte něco nového atd...)

4.) Přečtěte si nějakou hezkou pozitivní KNIHU. Jakoukoliv, která vám přináší radost. Pokud máte některé z mých sebe-rozvojových knih, zpracujte si k nim pracovní listy v bonusech anebo se zaměřte na nahrávku srdcového dechu či meditace ke knihám vytvořené. Každý den si vytáhněte jednu kartu a zpracujte si s celou rodinou dané téma. Bude to léčivé pro všechny, přijdete na jiné myšlenky a začne vás život zase bavit.

5.) Cvičte, pokud vaše práce není fyzicky náročná. (I kdybyste měli skákat přes švihadlo, protahovat se, nebo běhat na místě.) Pokud jste byli u mě na rehabce, zopakujte si vše, co jste se naučili. Čím pružnější tělo, tím méně rezistencí, tím více zdraví, tím lepší zdolávání překážek. Takže se hezky narovnejte, usmějte a jdeme na to. (Instruktáže spolu můžeme dělat pravidelně přes skype. 30 minut. - 250 Kč. Měkké techniky až osobně.)

6.) Pokud máte práci fyzicky náročnou, dopřejte si odpočinek a před spaním se pořádně prodýchejte. Myslete před spaním na něco krásného, aby si tělo i mysl dokázali odpočinout.

7) Propojte se se Zemí fyzicky - sázejte, ryjte, plejte, sbírejte kamínky.Pokud máte možnost, buďte co nejvíce na zahradě a čerpejte sluneční paprsky. Pokud ne, běžte do lesa. To se zatím smí.

7.) Milujte se. (No jo, tam nejde dodržet dva metry. Ale pokud do toho nechcete jít naplno, tak se pomilujte tantricky skrze dech. Je to vzrušující a léčivé.

8.) (Pánové, kteří tu jsou, prominou:) Během menstruace se zaměřte na volnost - tedy choďte pravidelně každou hodinu upustit menstruační krev do toalety. Ano, jde to. A ušetříte spoustu vložek. (Tip, kdyby zavřeli i drogerie.) Pokud to nedáte, existují menstruační kalhotky, látkové vložky, kalíšky.

9.) Dopřejte si čas pro psychohygienu. Dejte si vanu se solí, vytřeste stres z těla, pusťe si hudbu, která vás přivede do klidu nebo vás naopak vyburcuje k odstranění stresu z těla. (Například hudba z Rokyho, jak boxuje a běhá do schodů je fajn:)

10.) Zpívejte. Je to úžasná technika uvolnění vnitřního stresu. (Pozor na to, co zpíváte.) Ráno s dětmi pravidelně cvičíme. Zapla jsem nám k tomu písničky ke cvičení a zpívali nám k tomu něco o piči 🥺 Pardon za ten výraz, ale fakt to zpívali, přepla jsem to radši na něco jiného. Vyberte si hudbu, která ve vás vyvolává radost, nostalgii, vzpomínky na romantické večery u ohně atd.

11.) Komunikujte spolu více než kdy jindy. (Možná jste naštvaní, že vy musíte do práce a váš partner se válí doma a obráceně.) Prostě, tak to je. Přijměte to. Najděte vtom radost.

(Prý za rok poznáme nejvíce, jaký vliv měl koronavirus, na nárustu populace - počtů porodů. Na to řekla kamarádka - počtu rozvodů...:D Tak uvidíme. Máme čas, naučit se komunikovat soplu, sdílet své strachy, obavy, ale i radosti, vášně, atd.)

12.) Udělejte si jarní úklid vtom, co po příchodu z práce opravdu musíte ještě dělat. Dopřejte si klid. A pokud máte nějakou dobrou kamarádku nebo partnera či partnerku doma, nechte se jimi opečovat. Nechte se jimi pohladit, pomasírovat nohy, ruce, hlavu, cokoliv co potřebujete. Požádejte o pomoc. Nejste v tom sami. I o vás se mohou postarat ostatní.

13.) Vnímejte, co jíte a pijete. Ideálně čistou vodu, čaj. Zeleninu, ovoce, zelený ječmen, chlorelu od GW. Budete tak mít dostatek vitamínů a minerálů na zvládnutí jakékoliv situace.

14.)Volejte si s blízkými. Zajímejte se o ně a o to, jak vše nyní prožívají upřímně a opravdově. Nejste v tom sami.

Všímejte si svých myšlenek a pokud jsou většinu času negativní, změňte to.

15.) Věřte ve vyšší princip. Je o nás postaráno. Dobře to dopadne. Nepanikařte.

(Napadlo vás možná: To se ti to kecá, co když umřu já?" No, tak přišel váš čas. Tak to je. Naše duše ví nejlépe, co si máme prožít. Důvěřujte jejímu vedení.)

16.) Berte to jako čas k projevení vašeho vnitřního klidu, vašeho pravého charakteru. Co se skrývá uvnitř? Jste klidní? Nebo to ve vás vře? Ať je to jakkoliv, přijměte to a klidně to řekněte nahlas. Uleví se vám.

17.) Pokud nevíte, jak dál. Nabízím konzultace přes skype - kineziologické odbloky. Ano, jde to. Pracuji s nacítěním. A dělám je běžně pro lidi, kteří nemohou přijet za mnou do Brna.

18.) Usmívejte se, až vás budou bolet tváře.

19.) Tancujte (ano i muži), až se budou vaše boky vlnit, kyčle a celé nohy odlehčovat a úsměv na Vaší tváři se opět rozzáří. Vytřeste všechen stres z těla. Skákejte, dupejte, třeste se. Je to léčivá forma psychoterapie.

20.) Bilancujte. Co se vám povedlo? Nepovedlo? Děláte to, co opravdu chcete, co vás baví? Nebo je pro váš vaše práce jen zdrojem příjmů? Najděte v tom těžkém období radost.

21.) Meditujte, dýchejte, malujte, věnujte se rodině a dětem. Nebojte se požádat o pomoc s dětmi, s domácností, s úklidem. Apod. Dopřejte svému životu relax.

Děkuji všem, kteří pracujete, kteří pomáháte, kteří si dovolíte vypnout a odpočinout po práci.

Cítíte to taky? Je to požehnaný čas. Otevře se mu.

Alena Orvos, Vaše fyzioterapeutka

„Miluji život a objevování životních souvislostí.
Miluji lidské tělo, jeho obdivuhodnou schopnost regenerace i jeho vnímavost a propojenost s našimi pocity.
Prostřednictvím fyzioterapie, kineziologie a vedení sebe-rozvojových seminářů pomáhám lidem pochopit svá omezení, své nemoci, bolesti a žít tak šťastný a zdravý život." Toužíte se o mně dozvědět víc? Klikněte tady.>>